ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

What are the two houses of Congress called that are impeached
Bones contain more ________ than any other organ. A. Iron B. Phosphate C. Calcium D. Vitamin C
A DUI conviction not only affects the driver involved but also his or her ___________ A. friends. b. family. c. Both A and B
The Composition of phospholipids leads to their self...
The point-slope form of the equation of the line that passes through (–4, –3) and (12, 1) is y – 1 = (x – 12). What is the standard form of the equation for thi
What was the main reason imperial nations built large naval forces?
Many American businesses are expanding their operations into developing countries. These businesses are often finding that: Select one: a. environmental standar
Who became president of the French Republic in December 1848? Maximilien Robespierre Sun Yat-sen Friedrich Engels Louis Napoleon Bonaparte
Solve. –30 = 6z a. –5 b. –6 c. –24 d. –180
Why do cellular organelles have different structures