piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x in the equation -2/5x-2=18 -50 –40 –8 –6
How is Zhu Bajie changed by the journey to the West
Explain, compare, and contrast the views of anselm and gaunilo regarding the ontological argument.
I don't know how to do this :(
please help me answer this question
A ship is moving with a constant acceleration of 36km/hr2 in a fixed direction speeds up from 12 km/hr to 18km/hr. Find the distance traveled by the ship in thi
Why did people support ERA? Also Why were people against it?
Why is there a need for increased recycling to preserve phosphorus? (20 points) What technique was used to measure the availability of phosphorus for plants in
Mikel is determining if the two triangles below could be similar based on their side lengths. Which statements accurately describe the triangles? Check all tha
which of the following was a reason put foward by the war hawks for war with britain in the early 19th-century?