Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

Use models to write two  equivalent fraction
lim x → 0 sin3x)/5x^3 -4
Someone answer I will mark you as brainliest if correct
A town hosts an Arbor Day celebration. Each of the 105 families attending gets to choose a sapling to take home as they leave. Michelle and Ari each design surv
__________ colors are two colors found opposite each other on the color wheel.
617 students went on a field trip. Ten buses were filled and 17 students traveled in cars. How many students were in each bus
Which electric appliance emerged in the postwar era?
where must the server stand to serve the birdie in badminton
How many valance are transferred from the nitrogen atom to potassium in the formation of the compound potassium nitride?
Which was an advantage George Washington had in his first term as the first president of the United States? A. He had the respect of the country and was elec