TheAustinB
TheAustinB TheAustinB
  • 02-04-2017
  • Mathematics
contestada

Can someone help with 23?

Can someone help with 23 class=

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40

Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27

If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 = $135

Hope it helps!
Answer Link

Otras preguntas

Do you feel that land subsidence can cause groundwater pollution?
How do i end depression???
Please help me I don’t want to do hw on my birthday
A farmer has 4 horses, 3 pigs and 7 cows.Whatis the probability of randomly selection a pig?
Why is it important to learn about the reasons STDs go undiagnosed and untreated?
The sesonal sale on winter wear is 15% off what is the total cost if the original price is 400$
Either enter an exact answer in terms of pi or use 3.14 for pi and enter your answer as a decimal
is it possible to construct a triangle with the given side lengths 2ft 4ft and 7ft brainliest to who answers first
f(x) = x^2 − 8x write the quadratic equation in standard form
In The Diary of Anne Frank, Act I, why is Anne so upset to hear from Mr. Dussel that Jopie de Waal is gone? A. She thinks that Jopie has moved away and they mi