Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

Britta bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and a apple cost $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did Britta buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2017
she bought 20 apples
Answer Link
izamar1
izamar1 izamar1
  • 03-04-2017
She bought 20 apples.
Answer Link

Otras preguntas

“an inconvenient truth” summarized with key figures please
The amount C in grams of carbon-14 present in a certain substance after t years is given by C = 20e^-0.0001216t estimate the half-life of carbon-14
WHAT ELEMENT JOHN DALITON MADE
Find the word that has the same beginning sound as "thought"?a. think b. take c. taste
There are 20 math problems divided into 4 equal columns on a worksheet. Your teacher has you cross out one column of problems. Use the equation 20-20/ 4=p to fi
........ami s' appelle Jean (mon-ma-mes)​
what % of food in the grocery store contains added sugars?
A cube measures 3.0cm on each side and has a mass of 25 g .what is the density of the cube ?
factorize 2x^4-x^3-6x^2+7x-2
1. What can trigger fear? * 10 points Only loud noises Childhood memories All of the above