wtrenton02 wtrenton02
  • 03-04-2017
  • Mathematics
contestada

On Saturday, Nikki and Tyler walked to the local farmer's market. Nikki bought 8 apples for $6. Tyler bought 3 fewer apples than Nikki. How much did Tyler spend on apples?

Respuesta :

0723151 0723151
  • 03-04-2017
$3.75 because each apple costs 75 cents and if you multiply it by 5 you get 3.75
Answer Link

Otras preguntas

Easy one: What color was the iconic jacket that Michael Jackson wore in his"Thriller" video?
Which statement can be used to prove that a given parallelogram is a rectangle? The diagonals of the parallelogram are congruent. The opposite angles o
Name and author of article article 1 convention bosses
how to write affdavit
The _____ is a measure of the number of waves that pass a point in a given amount of time
would you use tu or vous when talking the following individual robert
what is the popular term for the event described below? Women could rise only so high in organization, and though they could see the opportunities above t
To maintain your body temperature your body converts chemical potential energy into thermal energy true or false
18ft 5in -8ft 4in =
An angel named Gabriel appeared to both: Joseph Zacharias Elisabeth Mary