hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

Why does sewage decrease the number of mayfly larvae??
How many major culture regions are found within the colony of Nigeria?
In an upcoming election, the student body will elect a president, vice president, secretary and treasurer. How many different ways can these positions be fille
what is five rational are plotted on a horizontal number line. -5/6 2-3 -7/3 3-4 -7/10
Please help me I'm so lost,
what did the Jesuits hope to achieve during The Counter Reformation
What was the effect of the reform act of 1832?
There are five students of different ages. Their median age is 13 years. What are two possibilities for the ages of the three oldest students?
I need help with 6 + 5× = 44
At a height of about 212 meters, One Shell Square is the tallest building in New Orleans. Marlie is creating a scale model of this building, using the scale 250