kelseyhiott
kelseyhiott kelseyhiott
  • 04-05-2017
  • Mathematics
contestada

Answer and explanation please?? #6

Answer and explanation please 6 class=

Respuesta :

talahboo03 talahboo03
  • 04-05-2017
The answer would be C .
Answer Link
HammyTheKid
HammyTheKid HammyTheKid
  • 04-05-2017
since 3 poles is $120 and 4 poles is $160
you can find the difference between the two to find the price of one pole

160-140 = 20

each pole is $20

you can then do the equation

$120 = 20(3)+ y

3 being the amount of poles and y being the fee added to it.

120 = 60 + y

y = 60

so the final answer would be c = 20n + 60
Answer Link

Otras preguntas

Stickers are sold in packages of 15 sheets. If there are 20 students in the class, how many packages of stickers should the teacher buy so that every student ge
which statement describes a similarity between the roman catholic church and the eastern orthodox churches?
tokyo is the capital of what country
Larissa has a BMI of 30% and a waist measurement of 40. Describe Larissa's body composition, set a reasonablegoal for her, and devise a plan to help her accompl
What is the correct formula for magnesium sulfate
When the newly unified Germany was under Wilhelm I and Bismarck. what was it known as?
Which sentence contains an antecedent that is unclear, missing, or confusing? A. She told my cousin that if we want tickets, we need to buy them right away. B.
the rare earth elements include
What are the Connotations of the word 'blister'?
What type of literature combines the amusing and the grim sides of life?