saraarauf21 saraarauf21
  • 01-06-2017
  • Mathematics
contestada

You pay $7.50 for 3 quarts of strawberries. You realize that you need more strawberries for your recipe. You return to the store with $4.50. Will you have enough money to buy 2 more quarts of strawberries?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-06-2017
3 / 7.50 = 2.50  and  

2.50 + 2.50 = 5.00 so NO 4.50 will not be enough
Answer Link

Otras preguntas

Good evening! Can someone please answer this, ill give you brainliest and your earning 50 points. Would be very appreciated.
Write an equation (a) in slope-intercept form and (b) in standard form for the line passing through (1,8) and perpendicular to 3x + 5y = 1
Write an equation for a perpendicular to y = - 2 x 2 and passing through the point (-4,-5) Y=
Area of square= 625 m sq Perimeter =??
Please help i am confused
I need this for a geometry assignment........please help
The molar mass of barium nitrate (ba(no3)2) is 261.35 g/mol. what is the mass of 5.30 × 1022 formula units of ba(no3)2? 0.0900 g 12.0 g 23.0 g 3,130 g
I need help with my spelling errors and my grammar
¿Qué son los Recursos Naturales?​
1. Greek scientist called Archimedes was asked to check the purity of the gold in a crown. He did this by comparing the density of the crown with the density of