giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

What is the third basic component of an exercise program that includes cardio and flexibility?
drama, a speech given entirely by one person or character is called a
why was the battle of salamis important to greece?
Select all that apply. Why isn't fire considered alive even though it can move and grow? It lacks complexity. It lacks cells. It lacks the ability to maintain h
a fan is marked up 40% on the original price the original price was $20. what is the new price of the fan before sales tax?
elaborate how might weather conditions affect the outcome of a battle?
All of the following forms of mass media in politics belong to the traditional avenues of four EXCEPT: a. newspapers c. internet b. television d. radio
Mrs. McGlashan is making paint for her class. She needs 3/4 cups of warm water for each batch. Part A. Mrs. McGlashan has a 1 cup measure that has no markings
Which answer choice does not contain any punctuation errors? a. "I'm almost ready." "I just need my sneakers," he said. "Then we can leave." b. "I'm almost read
What is the surface area of a rectangular prism with a length of 7 cm, a width of 10 cm, and a height of 2 cm?