kingghost61235 kingghost61235
  • 03-01-2024
  • Mathematics
contestada

Elmer bought 4 pens for $1.96. What was the cost of each pen? Let p= the cost of each pen

Respuesta :

ayenoe13
ayenoe13 ayenoe13
  • 03-01-2024

We know that Elmer bought 4 pens for $1.96. Let’s use the variable p to represent the cost of each pen. Then we can write the following equation:

4p = 1.96

To solve for p, we can divide both sides of the equation by 4:

4p/4 = 1.96/4

p = 0.49

Therefore, the cost of each pen is $0.49

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Holopirek is a very well dressed person. He currently owns 20 pairs of basketball shorts and he buys 3 pairs every month. Write an equation to model the rel
What is the easiest way to create a diverse set of cover pages? Word 2016
Solve394.029 + 5.38​
what is photosynthesis ​
Georgia plataform definition
Question 11 The brain basis of antisocial personality disorder may lie in the: 1. basal ganglia 2. prefrontal cortex 3. hypothalamus 4. amygdala
Conventional tillage changes the porespace distribution of soil used for agricultural production compared to a similar soil under native vegetation. Generally,
A noun or a pronoun to which a pronoun refers is called a what?
the sum of 80 and 7​
When 551. mg of a certain molecular compound X are dissolved in 100 g of benzonitrile (CH,CN), the freezing point of the solution is measured to be 13.4 °C. Cal