sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

settlers came from___ to the americas seeking mainly religious freedoms in the 1600s
Suppose she cut the cake into 8 equal pieces and 6 people are all the pieces .Explain how they could have divided the pieces so that everyone ate the same amoun
How do writers use direct characterization in a story?
find the force, in N that does 0.0284 kilojoules of work in moving a book a distance of 4.00 meters
Why did the partition of Africa create artificial boundaries?
"Yonder sky has wept tears of compassion" is an example of A. assonance. B. alliteration. C. consonance. D. personification.
The disease characterized by the unrestrained growth of abnormal cells in or on tissues of the body is known as: diabetes cancer hepatitis coronary heart diseas
Which of these was the basic idea of the New Deal?
To a large extent, the activity of kidneys is controlled by ________________ . a. your age c. composition of your blood b. your blood pressure d. the food y
Carbon is found in all organic molecules. a. True b. False