Mosoete2468 Mosoete2468
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

If profit is more than $10000 when fixed costs are $5000 and the price when producing 1000 units is $75, then variable cost is?

Respuesta :

JamesPat1 JamesPat1
  • 04-09-2017
75/1000= $0.075 per unit or variable
Answer Link

Otras preguntas

A line has a slope of 1/4 and passes through point (0.4, -1/2)What is the value of the y-intercept? 0.6 -0.4 0.275 0.525
Solve this equation Algebraically
length of the hypotenuse of the triangle to the nearest tenth of a metre
How does the personification of Mr pneumonia contribute to the story’s meaning??
Free brainliest‼️‼️‼️get this question
If f ( x ) = 2 x − 5 , then what is f(5)
Which sentence is punctuated correctly?
Figure OPQR is a square. Point O is the origin, and point Q has coordinates (2,2). What are the coordinates for T so that the area of triangle PQT equals the ar
Pleaseeee help me solve this
Compared with all other states, Alabama ranks __for having the most number of extinct species: a. second b. last c. 49th d. fourth