starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

A good news story expresses an opinion. True or False
(7x+1)(2x−3)=0 solve for roots​
4. In All Quiet on the Western Front, Chapter 6 who do the soldiers believe are their true enemies in the war?
A graph of supply and demand. Price is on the vertical axis, and quantity is on the horizontal axis. Demand and supply curves meet at an equilibrium. The graph
Find the circumference of a circle with diameter, d = 10.8cm. Give your answer rounded to 3 SF.
Need help ASAP please!!
15. When should most people begin limiting fats and cholesterol in their diets?
Based on this graph, why is it risky to join a gang? Self-Reporting of Male Criminal Activity 60 O The number of offenses are the highest when a person is in a
Solve this pls. Will give brainliest
Your older brother has a friend who was angry with his wife because they have two sons and he wanted to have a daughter. He thought that she was responsible for