diyahfloyd1 diyahfloyd1
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96 . How much does it cost per pound ?

Respuesta :

kaylajay kaylajay
  • 02-10-2017
1.96 divided by 4 is 48.5 cents round it to get 49 cents
so 49 cents per pound

Answer Link

Otras preguntas

If a triangle has sides x +3, 2x +5 and the perimeter is 7x, what is the expression for the missing side
What are factors of an equation
A bowling ball shaped like a sphere has a diameter of 21.6 centimeters. Which measurement is closest to the volume of the bowling ball in cubic centimeters?
What is Naturalistic about Chopin's two stories, "The Story of an Hour" and "A Pair of Silk Stockings"? Provide textual evidence to support your claim.
1.A.create B. critical C. recreation D. acre 2.A. parents B. family C. happy D.frankly 3. A. chore B. women C. enormous D. overall 4. A. bread B. embrace C. fib
Please help me get this question right so I get a good grade for my class.
Which has the greatest factor 6 and 9 or 30 and 42 or 18 and 54
18. When are commas needed to set off an adjective clause? A. When the clause begins with "which.” B. If the clause provides unnecessary description for the rea
Which of the following is a common misperception about STI transmission? A. Some STIs can be transmitted by oral contact. B. Some STIs can be transmitted by ski
Heelp pleaseeeeeeeeeeeee