kesheelammorin kesheelammorin
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 12 protein bars costs $30. An individual bar costs $3. You need at least 35 bars. Find the price of each combination of items.

Respuesta :

keshady keshady
  • 03-10-2017
12×3=36 with 1 extra protein bar, so $30×3=$90, now if u get 35×$3=$105, so it's cheaper to buy 3 boxes at $30 per box
Answer Link

Otras preguntas

2/6 hours . How much is that in minutes ?
which stimulant is also referred to as Crystal or crank and leaves the user feeling confused , shaky, and paranoid when it wears off
What's the answer to this ? Please help
The nuclear family is the only form of families found in North America today.
One rectangle has 3/4 of the parts shaded and the other has 1/3 shaded. What's the least number of parts divided
4.   Which of the following sentences has a dangling modifier?  A. When the storm began to abate, we went home. B. On the way to the bank, the interest rates w
what is 9.045 rounded to the nearest hundredths
Identify the verb (predicate) and the participle in the sentence below. Cautiously, the boys crept toward the closed door. Verb: Participle:
Declaring war and coining money are considered what power? Implied or expressed
Carter negotiated peace between Egypt and Israel. is this true or false?