alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

when was Tim Pugh the British environmental artist born?
Bubba ordered pizza. So far he has eaten 3/8 of the large pizza. His uncle has eaten 1/8 of the pizza. How much of the pizza has been eaten so far
The sum of two positive numbers is 5 times their difference. What is the ratio of the larger number to the smaller number?
Which body part belongs to the circulatory system?
which is greater -4 4/25 or 4.12?
What is Stage Management?
The second trimester begins at a. three months. b. four months. c. six months. d. nine months.
Looking at the same nonmetal group on the periodic table, how does the reactivity of an element in period 2 compare to the reactivity of an element in period 4?
The murder or abandonment of baby girls is called _________
22.88 what is the number rounded to the nearest tenth