SiennaKruz9 SiennaKruz9
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 2 pound box of spaghetti costs 2.50.Philip says that the unit cost 2:2.50= 80 per pound.Explain his error

Respuesta :

rjaorcieoyt9ei
rjaorcieoyt9ei rjaorcieoyt9ei
  • 03-11-2017
It should be 2x+2.50=80
Answer Link

Otras preguntas

What are the numerous small structures that function like organs in a cell?
another type of lipid in the cell membrane is
Up to a point, the elongation of a spring is directly proportional to the force applied to it. Once you extend the spring more than 10.0 centimeters, however, i
Should fitness professionals recommend the total elimination of fat from the diet? A. No, but it's recommended that fat intake be limited to 30 percent of dail
Iron forms rust, expressed as: Fe2O3. Using information from the Periodic Table, what is the mass of one mole of Fe2O3? A. 71.85 g B. 143.70 g C. 159.7
Suppose 90 out of 120 people said they like to work out and 5 out of every 18 of the people who like to work out have a gym membership. At the same rates, in a
( Please Help) The northern portion of Canada is covered by boreal forests, which are characterized by A) Replanted rows of oak trees. B) thickly grown rain
the electrons that chlorophyll loses to electron transport chain are replenished by
Which of the following authors wrote in the same genre? a. Anne Bradstreet b. William Bradford c. Olaudah Equiano d. Thomas Jefferson
2-(4p+3)=-3(p+2)-(2p+3)