ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

whay is the recommended internal temp for cooked cuts of meat
I need help plz!! what is the answer to 2?
Describe the contributions of Hutton and Lyell.please explain I will give 10 points for the fisrt person that solves it
WHAT INTERESTING CHARARCTERISTIS DOES A WHITE SIBERIAN TIGER HAVE?
Which sentence is written objectively? A.I think it’s ridiculous for Swift to propose that people engage in cannibalism. B.Swift’s irony should be really obvi
Match the zone to its characteristic A. Tropical [Hot in the summer, cold in the winter] B. Temperate. [Ha
If you're going 80 miles per hour how long will it take you to go 80 miles
how much money do i waste so i could get $1000 using a 20% and 10% discount? Also my tax which is 5%.
Earths tilt does not stay the same because of its ____
Select all expressions that are equivalent to 2x+3x+8-3x-2 A. 2x+6 B. 2x+10 C. 5x-3x+6 D. 5x-3x+10