herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

hi , guys I need help of the question ** define the problem ** this is the question from the biology the name of the assignment is ''project scientific method
Heeeeeeeeeeeeeeeeeeepl
What was Taft's job under Teddy Roosevelt
what is the value? ​
Evaluate the function at each specified value of the independent variable and simplify if an answer is undefined enter undefined G(y) =5-3y
Which statement describes events that occur during the rising action of "Amigo Brothers”? HELPPPPPPPPP
1 A 5-pack of ice cream bars costs $2.15. What is the unit price? ( Make sure to put your answer in terms of dollars and cents) Answer
The process whereby phosphorus is drained away into ground water is called
the ages of six boys are given as 12 years 3 months, 18 years, 13 years 7 months, 17 years 2 months, 15 years and 14 years respectively, what is their average a
Help please and thank you :D