cece205 cece205
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

If 2 pizzas cost $16.22 how many 6 will cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2017
I believe your answer would be $48.66.

If 2 pizzas cost $16.22 you'd have to find the cost of 1 pizza. 
So you'd do $16.22 divided by 2. Which gives you 8.11 = $8.11

Then you want to know how many 6 costs.
That'd be $.8.11 x 6 = $48.66
 
If I'm doing my math correct that is your answer. $48.66

Hope this helps!

Answer Link
Ayeitsjezzy
Ayeitsjezzy Ayeitsjezzy
  • 01-12-2017
$48.66

16.22÷2=8.11

8.11x6=48.66

6 pizza would cost $48.66
Answer Link

Otras preguntas

b. Choose the correct answer below. O A. In a designed experiment, researchers simply observe characteristics and take measurements, as in a sample survey OB. I
Potassium is a(n)____ metal than zinc A more active B less active C equally active D heavier
44. The nervous system is controlled by the A. Nerves B. Spinal cord C. Brain D. Brain stem
What's another way to write -10?
Major grade please help your awnser will be brainlist
where do we find large chilean communties today
Latitude lines (4 points) a. run north to south around the planet b. are sometimes called meridians c. display distance in relation to the equator d. include bo
−95÷(−225)= me ayudan
Please explain how to do this.
Which action is an important part of scientific methods? traveling to distant places teaching others making hypotheses using calculators