alisa18 alisa18
  • 03-01-2018
  • Mathematics
contestada

a citrus farm sells boxes of navel oranges for $8.00 and boxes of grapefruits for $12.00. The farmer wants to earn at least $4,000. Write an inequality that represents this situation

Respuesta :

harpazo
harpazo harpazo
  • 03-01-2018
Let x = navel oranges

Let y = grapefruits

Ver imagen harpazo
Answer Link

Otras preguntas

i need the anwser and the fractions
Plz help me i really need help
Rihanna or Beyoncé and why
Ben also bought a package of 3 T-shirts for $14.25. What is the unit price, per T-shirt
A 6.40 g sample of a compound is burned to produce 8.37 g CO_2, 2.75 g H_2O, 1.06 g N_2, and 1.23 g SO_2. What is the empirical formula of the compound? Give yo
John estimates that there is 150 people at the party . After counting, there are actually 148 at the people . Fine the percent error​
The quotient of A and 3 increased by 4 Please awnser.
The number of tourists visiting a city doubles every month during the two-month period beginning in Jan, 1st and ending in Feb, 28th each year, if the number of
help with number 2 pleasee :(
Select all the expressions that are equivalent to 4×4×4×4×4.