mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Which landmark is also known to Australia aborigines
HELP PLS 18 POINTS!!!!! SUMMARY Students should compare and contrast the English Bill of Rights and the Bill of Rights in the American Constitution. Similaritie
Farmer francine has boths pigs and chickens on her farm. There are 20 feet and 6 heads. How many pigs and chickens are there?
How are elevation and climate related? A. Lower elevations are generally colder. B. Lower elevations are generally wetter. C. Higher elevations are generally
If f(x)=1/7-9, then f^-1(x)=
Which of the following elements has properties similar to N? B O P Si
answer the 21st one. this question is from the chapter exponents and powers.
Dylan and Lucas know that the digits in the product 6 x 3.01 are 1806. Dylan says the decimal should be placed between the 8 and 0. Lucas says the decimal shoul
What effect would overfishing most likely have on a population of fish in a lake? A. cause a gene flow to occur in the population B. create a bottleneck effec
The property tax rate is calculated by taking the total tax money needed ____ the total taxable value. 1. Subtracted from 2. Added to 3. Divided by 4. Times