daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the prism that can be constructed from this net?
Write the phrase as an expression: 5 less than 8
Make a sentence with the words microdont microwave microsecond the each word has to has there own sentence and please make ur own
is 0.21 greater than a half
what is true about single parent families
0.083 repeding as a percentage?
Explain why chemical weathering occurs faster in hot, wet climates than in cool, dry climates.
Which statement about President Kennedy is true? A. He visited the divided city of Berlin and gave a powerful speech about political freedom. B. He only appoint
What is 0.75 fraction in simplest form?
If 2 over 7 of a ton of concrete covers 7 over 8 of a wall, how many tons of concrete are required to cover the entire wall?