Seudónimo Seudónimo
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

Adrian jogs 3\4 mile each morning.How many days will it take him to jog 3 miles? Plz help

Respuesta :

Themeepster
Themeepster Themeepster
  • 05-01-2016
It would take Adrian 4 days, if you add 3/4 four times all together you will  end up with 12/4. Then you have to simplify it, getting the answer 3. Hope this helped! :)
Answer Link

Otras preguntas

The cost of 3 scarves is $26.25. What is the unit price?Answer : $8.75
A triangle has sides that measure 2 units, 5 units, and 5. 39 units. What is the area of a circle with a circumference that equals the perimeter of the triangle
Elie describes a scene later in his life when he watched a wealthy woman throw pennies to poor children to watch them fight over them. Why does he ask her to st
Quadrilateral A B C D is shown. Sides A D and B C are parallel. Sides A B and C D are congruent. Angle A is 115 degrees. What is the measure of ADC in quadrilat
Elijah buys a baseball jersey that costs $56.00. His bank account balance is now -$6.50. Which math sentence below describes how much Elijah owes? A) > $7.00
An ecosystem where all organisms have niches and habitats will be unbalenced or balenced
This boulder in Yosemite National Park formed far away from where it now rests. Which agent of erosion could have moved it here? A. Glacial ice B. Volcanic erup
Use the equation machine to help you solve the addition equation. k=8 k=9 k=17 k=26
Lesson 7 verb phrases unit 1 parts of speech
Find the scale factor and ratio of perimeters for a pair of similar octagons with areas 9 ft^2 and 16 ft ^2 .