xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

A deciliter is how many times larger than a millimeter?
if you were asked to express the weight in ounces of a ladybug in scientific notation, would the exponent of the 10 be positive or negative
which document most inspired the inclusion in the declaration of independence of the right of people to revolt against tyrannical government
what are the Aztecs beliefs
How do I write 100,000+2,000+500+150+17+0.08 in standard form?
Anne wants to buy the smallest tree she can find for her apartment. Which set orders tree heights from tallest to shortest? a. {4.2 ft, 1 1/4 yd, 3 ft, 34 in.}
which is greater? 56.53 or 565.3?
The variable t represents the temperature at 6 p.m. Which equation would best model the word problem below? The temperature at the summit of Mt. Washington drop
How could professional football players use technology to better understand their health?
Which reform to the American education system began in the early nineteenth century? a. typing classes b. women's colleges c. magnet schools for science d.