hamaadsha
hamaadsha hamaadsha
  • 04-02-2018
  • Mathematics
contestada

Ethan pays 52.80 for some more f the boxes work out the number of boxes he buys 1 box 2.40 2 4.80 and 5 12 10 24

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 08-02-2018
The pricing of the boxes seems to be consistently 2.40 per box. Ethan's cost is
.. 52.80 = 2.40 * (# of boxes)
.. 52.80/2.40 = (# of boxes)
.. 22 = # of boxes

Ethan has bought 22 boxes for 52.80.
Answer Link

Otras preguntas

Why would it have been easy for slave traders to illegally bring slaves into the United States from islands in the Caribbean?
A beetle was running along a number line...The the bug ran from 78 to 13. What distance did it cover?If it took the bug 5 seconds, what was its average speed?
visible light has wavelengths between approximately 400 nanometers and 700 nanometers. write an absolute value equation that represents the minimum and maximum
-3(×+3)-2(×+4) what are the steps to solve it
Jim works mowing lawns and babysitting. He earns $9.40 an hour for mowing and $7.70 an hour for babysitting. How much will he earn for 1 hour of mowing and 4 ho
WILL MARK BRAINLIST Find the coordinates of the points of intersection of the graphs with coordinate axes: y=1.5x−6
Which statement is true about fossils?
if a molecule is taking up more space is it gaining or losing energy explained ​
what is csc ( pie/2 ) =
Suppose you buy a home and finance $265,000 at $2,253.17 per month for 30 years. What is the amount of interest paid? (Round your answer to the nearest cent.) $