chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

The Governor's vetoing of a bill that the General Assembly approves is an example of what principle? Question 13 options: judicial review checks and balances se
Find the coordinates of the fourth vertex that completes the construction of the rectangle on the coordinate plane. A) (3, −7) B) (7, −3) C) (−3, 7)
The blocking of sunlight to earth that occurs when the moon is directly between the sun and earth
The process of slowly drying a dead body to prevent it from rotting is called
ashley rode at a constant speed for the first 4 minutes of her trip. What was her constant speed?
Which software-development methodology would be best if an organization needed to develop a software tool for a small group of users in the marketing department
What region of Texas lies along the gulf of Mexico
A soccer ball is kicked with an initial speed of 23 m/s at an angle of 21° with respect to the horizontal. (a) find the maximum height reached by the ball. m (
The sum of the product of two thirds and 4
What is 7% of $20.00?