vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

-5(−x−1)+4x−1=49 What is X?
If the number of photosynthetic organisms on Earth decreased drastically, which would happen as a result?
it's like a word problem
what is the answer to 10-2•9+(-1)
what do you think is the most common error made when creating a multi view drawing
I thought i had the right answer, but it was wrong. So anyone want to to help me with this? Please dont steal points. 7 points each!
What is slope intercept form? O a + b =C O y = 3m + b O y = mx + b
How does Sir Gawain and the green knight fit into the genre of medieval romances Will mark brainliest for whoever answers
What’s 0 - ( - 4 ) ?
Write an equation for the line through the points (7, 2) and (10,6) in point-slope form.