kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

In the novel The Joy Luck Club, author Amy Tan examines degrees of ___ among traditional Chinese mothers and their Americanized daughters. A. assimilation B.
Which of the following is true about responsibility in the U.S. Court system? (3 points) Federal courts handle most appeals from the state courts of last r
Language is both systematic and arbitrary. t/f
Which sentence below shows correct use of an em dash? (4 points) just watched The Lord of the Rings-my favorite film trilogy-with my friends, I just watched Th
If an indoor runner develops a headache, feels tired, and has an elevated heart rate, what is the most probable cause A. Dehydration B. Insufficient calories C
what determines the traits of offspring
Of the students in Ms.Danver's class, 6 walk to school.This represents 30% of her students.How many Students are in Ms.Damver's class?
How and where was world war 1 fought ?
what did the vietnam war prove the state of global communism ?
Copyright law is settled and does not change. Please select the best answer from the choices provided T F