hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

Define the term opportunity cost and give an example​
A 1.20 kg water balloon will break if it experiences more than 530 N of force. Your 'friend' whips the water balloon toward you at 13.0 m/s. The maximum force y
Please answer this correctly
You purchased an airplane for $500,000 and will depreciate it using a 7-year an MACRS. Salvage value in year 4 is expected to be $250,000. The airplane is expec
3) BRAINLIEST & 10 + POINTS! :)
Write the answer bottom
why we used petrol for vehicles not water?
Instructions: Find the measure of the missing angles in the kite. Please help!
Help???????????????????????????????????
A conical pendulum is formed /Pointof by attachi ng a 500 g ball to a support 1.0-m-long string, then allowing the mass to move in a horizontal ci What is the p