Gabby01211
Gabby01211 Gabby01211
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

Elisa purchased 5 balls of yarn for $5.35 each and 9 jars of glue for $3.45 each. What was the total cost ?

Respuesta :

amandakeener
amandakeener amandakeener
  • 02-04-2018
5($5.35) + 9($3.45) = $57.80
Answer Link
homeschoolfam homeschoolfam
  • 02-04-2018
5.35 times 5= 26.75
3.45 times 9= 31.05
Add:
 31.05 + 26.75 = 57.80
Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Part A: Enter values for the ratio of yx for the equation y=2x. x y Value of y/x −1 −2 1 2 2 4 1. ___ 2.___ 4.____
Solve the system using elimination. 4x +12y = 12 4x - 12y = 12 The solution is (Type an ordered pair.)
Write a short paragraph about New York city
help please i need help
Your responses should include the following to receive the points in parentheses: • Respond in one or two paragraphs. Answer is written in complete sentences Ch
Describe how fission is controlled in nuclear reactors to produce energy
YO IF YOU ARE GOOD AS SCIENCE PLEASE ANSWER THIS QUESTION IT WOULD HELP A LOT NO LINKS!!!
In the market for labor, demand describes …? A: the relationship between the quantity of labor that workers are willing to provide and the wages they are willin
how is health of source of happiness​
Direction: Share your most unforgettable moment(s) in your life from your learning(s) in Home Economics that helped you sustain yourselves in this pandemic. Wri