longdstyle longdstyle
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

A vendor at a festival sells soup for $1.25 per cup or $3.75 per quart.Which is the better buy

Respuesta :

alyssalaze
alyssalaze alyssalaze
  • 02-04-2018
it depends on how much the consumer needs. there are quantities that make the first option cheaper, but there are also quantities that make the second option more desirable
Answer Link
ttemmie
ttemmie ttemmie
  • 02-04-2018
Quarts costs less. There are 4 cups in a quart. So 1.25 x 4 = 5.00 per quart. Therefore, $3.75 per quart costs less than $1.25 per cup.
Answer Link

Otras preguntas

The Carlisle Indian School was not federally funded. True or False?
Fill in the blanks please and thanks
Explain the differences between horticulture and agriculture.
Pls help me with this
Is (2,10) a solution to this system of equations? y = 4x + 2 y = x + 8 Yes or no
A spinner contains four sections: red, blue, green, and yellow. Joaquin spins the spinner twice. The set of outcomes is given as S = {RB, RG, RY, RR, BR, BG, BY
Which examples of propaganda are found in this passage? Select two options
Using technology, determine the quarterly payment on a 4 year loan of $16,231 at 5. 1% compounded quarterly. Round your answer to the nearest cent. A. $1,125. 6
What we’re presidents Jefferson’s beliefs and how did he act on them?
Who was the lightest and heaviest james bond actor?.