hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

lindsey earn $70 for working 5 hours. how much does she earn for working 12 lawns?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
$70 for 5 hours = 70/5 for 1 hour.

70 / 5 = 14

That means $14 for 1 hour.

To find how much for 12 hours, multiply the price of 1 by 12 to get the price of 12 hours.

1 hour = $14
12 hours = 14 * 12

14 * 12 = 168.

That means the price of working for 12 hours is $168.

Hope this helped☺☺
Answer Link

Otras preguntas

read the following statements. if the statement applies to the north write North in the space if it applies to the South myself into space if it applies to both
Which term refers to the message fraud perpetrated by several georgia governors and the state legislature from 1795 to 1803 by selling large tracts of land to i
Isoke is solving the quadratic equation by completing the square. 10x2 + 40x – 13 = 0        10x2 + 40x = 13         A(x2 + 4x) = 13 What is the value of A?
What is the area of a sheet of binder paper? (Binder paper is 8 inches by 11 inches.)
What is the sum of 6 pints and 4 cups?
What is the nth term in the arithmetic sequence when the sequence is: 6,10,14,18 (I need the expression)
Colonial women were most likely involved with
why does dr.king compare his letter to a book?
_____ transfers heat within the atmosphere and ocean.a. convection b. radiationc. condensationd. conduction
From whom did some Medieval doctors learn treatments? A. Romans B. Arabs C. Greeks D. Normans