korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Your backpacker's guide contains a grid map of Paris, with each unit on the grid representing 0.125 kilometers. If the Arc de Triomphe is located at (- 3, - 5)
a pencil cost $(x-5) and an exercise book cost $(2x+10). If the sum of the cost of the two items is devided by 7, the result is $5.00. Calculate the cost of an
2y+5x=23 solve for y
There are 12 students in Phil's Maths group. The mean mark in a test is 76%. In Paul's group there are only 8 students. Their mean mark is 84%. Find the overall
convex or concave polygon?
3.A ball is thrown straight downward with a 4.An astronaut drops a hammer from 2.0 meters above the surface of the moon. If the speed of 0.50 meter per second f
That very next morning Robert and I, sitting behind Hammond and George on their bays, went over to the patch of ground Mitchell’s family tended. Now, the Thomas
(8h-1)-(h+3) in standard form
Determine the sum of the first n terms of the sequence a, a + d, a + 2d, a + 3d, ... where n represents a natural/counting number, and a and d represent any rea
100 points! PLEASE HELP!Describe the transformations that occurred: (Write your original points, show your work for each transformation, and then highlight your