lisetter lisetter
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

3 gallons of milk cost $9.87. What is the unit rate?

Respuesta :

agaue agaue
  • 09-09-2018

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate

Given :3 gallons of milk cost $9.87

To find the unit rate we find the cost of 1 gallon of milk.

Cost of 1 gallon of milk= $9.87÷3 =$3.89.

The unit rate is $3.89.

Answer Link

Otras preguntas

China, Korea, and Japan share cultural similarities in part due to their (1) clashes with Russian imperialists (2) shared river systems (3) contacts through tra
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
how do day and nightat uranus's equator change asthe uranus revolves around the sun?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
Can someone please help me ?
What is 1997 from 2014????????????
least number that has 2, 3, 4, as factors
If ab = 10 and a2 + b2 = 30, what is the value of (a + b)^2?
3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
Which period was the “golden age of dinosaurs”? a. the Triassic Period b. the Jurassic Period c. the Cretaceous Period d. the Tyrannosaurus Period