daphneg daphneg
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 12 ounces cost 0.80 how many ounces of the soft drinks could you buy for 2.40

Respuesta :

noahlees2007 noahlees2007
  • 04-04-2018
Well you should first divide 2.40 by 0.80 well 8 goes into 24 3 times so so now you multiply 12 by 3 so the answer is 36

Hope This Helps!
Answer Link

Otras preguntas

The product of two whole numbers is 650 and their sum is 51. What are the two numbers?
calm is to peace as restlessness is to​
As Sam comes to a stop on his bike, he slows from 9.00m/s to 0.00m/s in 5.00 seconds. Find the average acceleration of Sam on his bike. Hint: It will be a negat
What does the "Burgess" title mean?
Death Valley is the location of the lowest land elevation in the USA which is 282 feet below sea level.The location with the highest level is 20,320 feet above
Which words contain a root that means "rule"? Check all that apply. Albc) aristocracy congressman un democrat diplomat governor U monocrat
What data unit is addressed based on the IP address of the recipient?
Note that common tasks are listed toward the top, and less common tasks are listed toward the bottom. Also note that these workers are focused on plant crops. A
1. The average distance from the Earth to the moon is about 384,000 kilometers. What is this number written in scientific notation? ​
Which part of the compound light microscope is used to change magnification? Part A Part C Part E Part F