zaneshadwick00 zaneshadwick00
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

A package of three compact discs cost $24.96. How much does each disc cost?

Respuesta :

milimm
milimm milimm
  • 01-05-2018
Price divided by number of discs
24.96/3 =8.32
Answer Link
Allikat74
Allikat74 Allikat74
  • 01-05-2018
Each disc costs $8.32. This is because $24.96 (total cost) divided by 3(amount of discs) is $8.32.
Answer Link

Otras preguntas

If the probability of rain is 0.99 what is the probability of no rain
The product of nine and x is greater than six more than the product of three and x
About the earth in french
A well-known transform boundary found in California is the _____. San Francisco fault, San Andreas fault, San Diego fault, OR San Jose fault?
What is the unit rate of $46 for 5 toys
knowing the latitude of a location would be most helpful in determining
you renamed 1,200 as hundreds. how can you rename 1,200 as tens explain
Write a fact with the same sum as 7+5
Hours: 5, 10, 12, 15 Miles: 60, 120, 144, 180 Determin the constant rate of change for the table.
How can cultural experiences and perspectives be conveyed through memorable narratives?