awsomekid3533 awsomekid3533
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

bananas are on sale at 8 for .96. find the cost of 7 banana

Respuesta :

lbarmoy
lbarmoy lbarmoy
  • 03-05-2018
The cost of 7 bananas would be 0.84.

If you divide .96/ 8 you get .12, so .12*7 is 0.84.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
Each banana would cost $0.12 and 0.12 x 7 is $0.84
Answer Link

Otras preguntas

How many times has judi dench played queen victoria?
Which phrase is the best meaning of the word cohesive in the sentence ? The chaotic jumble of individuals at the first day of basketball practice gradually lear
Is 25 a perfect cube?
Mr.Frost typed for 12 minutes at a constant rate of 50 words per minute. Mrs. Grey typed the same number of words at a constant rate of 60 words per minute. How
Which phrase is the best meaning of the word cohesive in the sentence ? The chaotic jumble of individuals at the first day of basketball practice gradually lear
An iceberg has a volume of 9470 ft3.What is the mass in kilograms of the iceberg? The density of ice in the iceberg is 0.92 g/cm3.
Need help please there is the Question
Alphabet for your reference: a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z if the code for cat is ecv what is the code for dog
The main purpose of the following passage from Frankenstein is to entertain. What is its specific purpose? I started from my sleep with horror. A cold dew cove
Find the equation of a line passing through (-2,4) and ( 0,8)