rainbows4880 rainbows4880
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

A farmer ordered 3/4 ton of soil. He wants to divide it evenly into 8 flower beds. How much will he have for each bed?

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 15-05-2018
we know that
Total soil-------->  3/4 ton 
divide it  by 8
(3/4)/8----> 3/(4*8)----> 3/32 ton----> 0.09375 ton----> multiply by 1000---> 93.75 kg

the answer is
93.75 kg for each bed
Answer Link

Otras preguntas

Prove that congruent triangles have congruent corresponding angle bisectors. I NEED THIS ANSWER ASAP BY THE END OF TODAY. Include thorough explanation. TYSM if
WORLD RECORD: The greatest temperature change ever recorded in a single day occurred in Browning, Montana, in 1916. The temperature dropped from 44oF to -56oF.
The attacks of September 11 , 2001, MOST LIKELY influenced Americans’ political socialization during the 2000s because Americans became more likely to support l
Who played the role of Jack Sparrow in the movie, Pirates of the Caribbean?Wesley SnipesJohnny DeppSylvester StallionMel Gibson
Write an equation in slope-intercept form of the line that passes through the given point and is perpendicular to the graph of the given equation. (-4,6); y=1/4
Is it easy or hard to obtain the RDA through diet
Maya bought 3 CDs that were each the same price. Including sales tax, she paid a total of $ 47.70 . Each CD had a tax of $ 1.10 . What was the price of each CD
why was louisa may alcott anxious to participate in some way to the civil war
Hey i need help with this. 8 pencils cost $3.44. What is the unit rate for 1 pencil
PLEASE HELP ASAP!!! WILL MARK BRAINLIEST !!