jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

The second trimester begins at a. three months. b. four months. c. six months. d. nine months.
the moon is faithful,although blind
You are planning for a breakfast party and need enough milk for 20 people. Each person will drink about 200mL of milk. Which us the bat estimate of the amount o
The vertices of a right triangle are (6, 2), (–2, –4), and (–2, y). What is the value of y? A. –4 B. –2 C. 2 D. 4
What kind of negative social impact has wireless communications had on today's society?
Which of the following is most nearly OPPOSITE in meaning to formidable? A. shapely B. practical C. unimpressive D. reckless
The Aztec empire was located in the Valley of .
What is 1/3 of a rectangle shaded
Are lipids enzymes? I am very confused on whether or not lipids, proteins,nucleic acids and carbohydrates are enzymes
in which part of the united states was women's suffrage the most extensive even before the passage of the 19th amendement