eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

The wrote a petition to king George declaring parliament couldn't pass laws on the colonies without representation by colonies
Given the confidence interval formula: b plus or minus t score SE-b a. What is b? b. What is t*? c. What is SEb?
For questions 1–4, choose the meaning of the word in bold. 1. Like the modernists, postmodern writers focused on subjective experience rather than objective c
which of the following qualities apply to a flat character
Which value describes the desire to be one’s own boss? A) autonomy B) status C) security D) entrepreneurship
What were the goals of the Kyoto Protocol and in what year will it expire?
What factor led World War I? RACE IT. Militarism Aliances Imperialism Nationalism
In translation, mRNA codons are translated into___?
A 500 watt vacuum cleaner is plugged into a 120 volt outlet and used for 30 minuets. How much current runs through the vacuum?
Self-interest motivates producers to offer __________ products. A. less expensive B. more expensive C. consumer demanded D. environmentally safe THE ANSWER